Elektroskop

Zajęcia dodatkowe dla dzieci – Elektroskop, czyli aparat do wykrywania ładunku elektrycznego.

elektroskopPrzygotuj: 30 cm drutu miedzianego w izolacji lub bez, folię aluminiową, duży słoik z zakrętką, plastelinę lub klej „w pistolecie”, śrubokręt, opcjonalnie taśmę izolacyjną, kombinerki.

Wykonanie: Zdejmij izolację z drutu tak, by powstał odcinek 5-6 cm bez izolacji, 2-3 cm z izolacją, 20-25 cm bez izolacji. Fragment z izolacją (jeżeli mam od razu „goły” drut to owijamy go taśmą izolacyjną) będzie miał styczność z pokrywką od słoika. Jest więc bardzo ważny (inaczej nasz elektroskop nie będzie działał). Śrubokrętem zrób dziurkę na środku pokrywki od słoika i przeciągnij przez nią przygotowany wcześniej drut tak, by krótszy odizolowany odcinek znalazł się wewnątrz słoika, a dłuższy na zewnątrz. Przyklej go klejem lub plasteliną. Krótki odcinek drutu zegnij w haczyk (można użyć kombinerek do pomocy). Długi odcinek zwiń w spiralkę lub sprężynę. Z foli aluminiowej wytnij dwa prostokąty o wymiarach 1,5 x 4 cm. W ich górnej części zrób otwory i zawieś na haczyku z drutu. Tak przygotowaną „pokrywkę” zakręć na naszym słoiku. Do spirali przyłóż przedmioty o różnych ładunkach i obserwuj reakcję „listków” z folii aluminiowej wewnątrz słoika.

Uwaga: Listki z foli aluminiowej nie mogą dotykać dna i ścianek słoika. Muszą być suche. Przed założeniem na haczyk należy je rozdzielić i umieszczać pojedynczo. Jeżeli listki pozostaną wychylone po odsunięciu naładowanego przedmiotu, należy je „uziemić”, najlepiej przez dotknięcie ręką spirali z drutu.

Wiedza: Przy zetknięciu przedmiotu naładowanego z naszą spiralą obserwujemy odpychanie się listków folii od siebie. Jest to spowodowane przepłynięciem ładunku z przedmiotu do elektroskopu. Ładunek ten jest jednoimienny stąd odpychanie się listków folii. Im większy ładunek tym większe wychylenie.