Wiatrak napędzany siłą grawitacji

Zajęcia dodatkowe dla dzieci – Wiatrak napędzany siłą grawitacji

wiatr1Przygotuj: kartkę z bloku technicznego, patyczek do szaszłyków, plastelinę, butelkę plastikową, sznurek, ciężarek (może być niewielki kamień), nożyczki.

Wykonanie: Kartkę papieru wytnij tak, by powstał kwadrat. Zaznacz środek i nożyczkami natnij papier po przekątnych w taki sposób, by po zagięciu rogów do środka otrzymać wiatraczek. Gotowy zamontuj do patyczka za pomocą plasteliny. wiatr 2Butelkę plastikową przetnij w połowie tak, by powstał lejek. Zrób w nim 2 dziurki po przeciwnych stronach. Do otworów wsuń patyk z wiatraczkiem. Lejek odwróć do góry nogami – gwint od butelki trzymaj w dłoni. Do patyczka przyczep bardzo mocno sznurek (można użyć taśmy przeźroczystej). Na drugim końcu sznurka zamontuj ciężarek. Nawiń linkę na patyczek. Puść i obserwuj, jak ciężarek rozwijając sznurek rozpędza coraz bardziej wiatraczek.

wiatraczekUwagi: Zamiast wiatraczka można wyciąć z papieru śmigła i przymocować je również za pomocą plasteliny do patyczka. Podobne doświadczenie bardzo łatwo jest wykonać z klocków lego, do czego bardzo zachęcamy.