Wykorzystanie energii słonecznej

Zajęcia dodatkowe dla dzieci – wykorzystanie energii słonecznej.

IMAG0366

Przygotuj: ziemniaka, miskę, folię aluminiową.

Wykonanie (I): Promienie słoneczne przekazują ciepło, które odbierają różne rzeczy np. ziemniak lub woda. Sprawdźmy, czy ziemniak nagrzeje się pod wpływem promieni słonecznych!?

Obłóż miskę folią aluminiową i połóż na niej ziemniaka. Miskę ustaw tak, by padało na nią światło słoneczne, w taki sposób by promienie padały prostopadle na ziemniaka. Po pewnym czasie nasz ziemniak nagrzewa się. Za pomocą dotyku sprawdźcie, czy jest już ciepły. Każdy może zagrzać sobie ziemniaka.

Wykonanie (II): W ten sam sposób możemy pokazać jak nagrzewa się woda od promieni słonecznych. Butelkę z zimną wodą pomaluj czarną farbą i wystaw na działanie promieni słonecznych. Po pewnym czasie woda jest ciepła. Przelewając wodę z butelki do kubeczka i sprawdźcie, czy jest ciepła.

Uwaga: Doświadczenie przeprowadzamy w słoneczny dzień! Nagrzewanie przedmiotu trwa kilka godzin! Jeżeli dzień jest pochmurny promienie słoneczne możemy zastąpić sztucznym oświetleniem z lampy. Możemy wykorzystać lampkę do czytania lub biurkową. W nagrzewanym przedmiocie można umieścić termometr.

Wiedza: Dzieci dowiadują się, że słońce jest źródłem energii i za pomocą promieni słonecznych można ogrzać przedmioty.

Zastosowanie: panele i baterie słoneczne.

Spróbuj znaleźć inne zastosowanie dla tego typu kuchenki Udanej zabawy i powodzenia!

Film z ciekawostkami na temat źródeł energii w przyrodzie