Harmonogram NCK

Już 3 października pierwsze zajęcia w NCK.

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH CHĘTNYCH :)

logo nckZe względu na nową rzeczywistość wprowadzamy kilka zmian:

  • grupy max 10 osób
  • grupy ustalane wedle wieku dzieci
  • karnety w super cenie
  • zajęcia w każdą sobotę od 10:30 (druga grupa 9:15 lub 12:15 to jeszcze wspólnie ustalimy)
  • zajęcia (niestety) bez rodziców na sali

Zapisy na stronie NCK

Lp Data Temat Krótki opis
1 3.10.2020 Uniwersytet XXI w. czyli jak wyglądają nasze zajęcia Szkolna sala. Smutne ławki i poobijane krzesła. Przy tablicy belfer , który monotonnie czyta z podręcznika. TO NIE U NAS !!! Tu każdy bierze udział w zajęciach. Tworzy własne eksperymenty i może rozmawiać na każdy interesujący go temat.
2 10.10.2020 Czy wspomnienia z wakacji można przedstawić w postaci reakcji chemicznej lub procesu fizycznego? Wakacje już dawno za nami. Teraz mamy nowe wyzwania i obowiązki. My jednak postanowiliśmy wrócić do tych najmilszych wspomnień i opisać je w sposób chemiczny i fizyczny. Może w butelce, własny piasek i burza w słoiku, to doświadczenia które nam najbardziej przypominają wakacje.
3 17.10.2020 Kolory chemii czyli barwniki, o których niewiele wiemy, a mamy z nimi do czynienia na co dzień. Czy chemia ma swój kolor? Potrafimy niebieski zamienić w żółty, czerwony a nawet w zielony. Na tych zajęciach dowiecie się jak kolorowy jest świat, który nas otacza, co to jest chromatografia, indygodyna i antocyjany
4 24.10.2020 Chemiczne Halloween Dynia z płonącymi i dymiącymi oczami, to nasza specjalność! Samozapłon i magiczny wulkan Pani Izy. Czyli doświadczenia, których nie zobaczycie nigdzie indziej!
5 7.11.2020 Ekstrahujemy jesień! Przyszła jesień. Liście zmieniły kolor. Świat stał się smutniejszy. Ale czy ktoś wie dlaczego? A czy uwierzycie nam, że liście zawsze są czerwone?! Chlorofil i ekstrakcja, czyli zabawy z alkoholem, nie tylko dla dorosłych :)
6 14.11.2020 Monotlenek diwodoru! Mówi się, że bez niego nie byłoby życia. Podobno człowiek skład się z niego aż w 70% . Cud czy przekleństwo?! Lek czy trucizna?!
7 21.11.2020 Planeta Ziemia Mieszkamy na niej, a ona mieszka wśród innych planet. Ziemię widzimy, Słońce też. Księżyc? Chyba tak, ale czy na pewno i dlaczego? Pory roku, pory dnia, temperatura- dużo pytań i dużo ważnych odpowiedzi.
8 28.11.2020 Mieszanina gazów i aerozoli – powietrze! Otacza nas wszędzie. Podobno może być ostre, choć nie da się go złapać do ręki. Jest go dużo, a zarazem mało. Można ścisnąć, ale nie można rozciągnąć. Kolejne zagadki, które warto by wyjaśnić w trakcie wspólnej burzy mózgów.
9 5.12.2020 Zaskakujące prezenty Kto był grzeczny, ten dostał prezent od Mikołaja. Niegrzeczni rózgę! Dlatego na zajęciach wspólne wymyślimy kilka ciekawych i zaskakujących prezentów.
10 12.12.2020 Owoce roślin z rodziny rutowatych, czyli dlaczego cytrusy są kwaśne? Kwaśne lub słodkie. Pomarańczowe lub zielone. Duże i małe. Nie lubią ich balony z powietrzem, lubią za to żarówki. Postaramy się rozszerzyć naszą wiedzę o cytrusach, ich pochodzeniu, zastosowaniu i nietypowych właściwościach.
11 19.12.2020 Widzialna część promieniowania elektromagnetycznego „Światło! Światło widzę !!” Czyli o tym co widać, dlaczego widać, czego nie widać, a co widać na opak i co robić by było widać jeszcze więcej.
12 9.01.2021 Absorbujemy zimę „Przyszła zima, a drogowcy znów zaspali…” Tak często mawiają dorośli. A może by tak zrobić swój śnieg i własnego bałwana?
13 16.01.2021 Zimno- ciepło Czym różni się zimno od ciepła każdy wie, ale pewnie nie każdy wie jak można to wykorzystać. Co się kurczy,  a co rozszerza pod wpływem temperatury. Na zajęciach poznamy sporo ważnych pojęć i zjawisk fizycznych.
14 23.01.2021 „Pyta ciele co to decybele” To będą najcichsze lub najgłośniejsze zajęcia. Nauczymy się czym jest dźwięk, do czego służy i co zrobić by nam nie szkodził.
15 30.01.2021 Mikrofalówka Mityczny wynalazek bardzo popularny w Polsce w latach 90-tych. Bez ognia i bez ciepła potrafi zagrzać jedzenie, a talerz wciąż będzie zimny. Bez zamkniętych drzwiczek lepiej go nie używać. Może być też groźną bronią!
16 6.2.2021 Glutki Glutkowe szaleństwo dotarło również do nas. Nauczymy Was jak zrobić swojego gluta, slima i masę galaktyczną 😊