Harmonogram zajęć w NCK drugi semestr

Przepraszamy, że z takim opóźnieniem, ale lepiej późno niż w cale :)

 

II semestr

1 02.lut Glutki Glutkowe szaleństwo dotarło również do nas. Nauczymy Was jak zrobić swojego gluta, slima i masę galaktyczną 😊
2 09.lut Sublimacja zestalonego dwutlenku węgla Suchy lód. Choć dużo osób myli go z ciekłym azotem. Dla czego? Na zajęciach wyjaśnimy czym tak naprawdę jest i do czego służy. Oczywiście każdy dostanie też swój kawałek lodu!
3 16.lut Chemiczny proces spalania Fizyczno- chemiczny? Fizyczno.. bo jak wsadzić palec do środka to boli? Chemiczny- bo czasem brzydko pachnie? Ogień! Dziś nauczymy się jak należy się z nim bezpiecznie obchodzić. No i podpalimy Pana Bartka!
4 23.lut Coca- cola Czy Coca- cola to sok, czy może płyn do czyszczenia rdzy? Sprawdzimy co można zrobić za pomocą tego popularnego napoju i rozwiejemy kilka mitów powtarzanych przez naszych rodziców.
5 02.mar Mikrofalówka Mityczny wynalazek bardzo popularny w Polsce w latach 90tych. Bez ognia i bez ciepła potrafi zagrzać jedzenie, a talerz wciąż będzie zimny. Bez zamkniętych drzwiczek lepiej go nie używać. Może być też groźną bronią!
6 09.mar GMO Część z nas twierdzi, że to „wielkie zło”. Cześć, że „przyszłość świata”. Czy banan ma kwiaty, które zapylają owady? Dlaczego w niektórych pomarańczach nie ma pestek? GMO nas otacza, czy może jednak wcale nie jest go tak dużo jak sami myślimy? Czeka nas duża burza mózgów i dużo nowej wiedzy.
7 16.mar Chemia wokół nas Płyn do naczyń. Szampon. Mydło. Soda oczyszczona. Łazienka i kuchnia to istne laboratorium małego chemika! Zobaczymy co da się ze sobą połączyć i jakie będą tego efekty.
8 23.mar Ziemia Ogień, woda, powietrze i ziemia, czyli 4 żywioły. Dziś zajmiemy się ostatnim, o którym jeszcze nie mówiliśmy- ziemią. Zrobimy własne kryształy i wulkany. Porozmawiamy o kamieniach i piasku. No i oczywiście o pozostałościach po dinozaurach.
9 30.mar Mity i legendy Prima aprilis ! Czy da się zrobić most z taśmy klejącej? Czy mały człowiek podniesie dorosłego? A może połączone ze sobą książki, których nikt nie rozerwie? No i oczywiście jeszcze parę ciekawych żartów 😊
10 06.kwi Świat pod mikroskopem Świat którego nie znamy. Wiemy, że istnieje, nie wiemy jednak jak wygląda. Dowiemy się co mieszka w kropli wody z kałuży i dla czego nie należy tej wody pić. Pooglądamy również preparaty pod profesjonalnym laboratoryjnym mikroskopem.
11 13.kwi Z czym kojarzy nam się wiosna? Kwiecień to chyba najwyższy czas na sadzonki i pierwsze kwiaty. Porozmawiamy o budzącym się po zimowym śnie, do życia świecie.
12 27.kwi Ekologia Żółty. Niebieski. Zielony. A może biały? Do jakiego śmietnika wrzucić skórkę od banana?!  Spróbujemy także zrobić kilka zabawek z surowców wtórnych.
13 11.maj Z czym kojarzy nam się lato WAKACJE! Niestety jeszcze nie.. Można za to cieszyć się już ciepłymi i długimi dniami. Skóra przybiera ciemniejszy odcień. Zwierzęta i owady pracują już na całego 😊 Na zajęciach wspólnie przygotujemy kilka doświadczeń, które kojarzą nam się z latem.
14 18.maj Glutkowe eksperymenty Wiemy jak dzieci uwielbiają zabawę z glutkami. My też! Dlatego robimy je jeszcze raz. Dla tych, którzy przegapili poprzednie glutowanie i dla tych którzy ponownie chcą się z nami pobawić.
15 25.maj Koncert życzeń Jak co roku na ostatnich zajęciach wykonamy ulubione Wasze doświadczenia. Czy to będzie tęcza w próbówce czy ciecz nienewtonowska? To już od Was zależy.
16 01.cze Dzień dziecka Niespodzianka dla całej rodziny! Zapraszamy wszystkich: Rodziców, Dziadków, Rodzeństwo do wspólnej zabawy. Jeżeli pogoda pozwoli to poszalejemy również przed budynkiem!