Harmonogram zajęć Przyrodniczych w NCK

Oto tegoroczny harmonogram zajęć Przyrodniczych w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie.

Na zajęcia zapraszamy:

  • w soboty o 10:30 do 11:30
  • dzieci w wieku 4 + lat
  • zapisy na stronie NCK
  • pierwsze zajęcia 5 października
  • bilety i karnety można kupić w kasie NCK (również przed zajęciami)

I SEMESTR

Lp Data Temat Krótki opis
1 5.10.2019 Uniwersytet XXI w. czyli jak wyglądają nasze zajęcia Szkolna sala. Smutne ławki i poobijane krzesła. Przy tablicy belfer , który monotonnie czyta z podręcznika. TO NIE U NAS !!! Tu każdy bierze udział w zajęciach. Tworzy własne eksperymenty i może rozmawiać na każdy interesujący go temat.
2 12.10.2019 Czy wspomnienia z wakacji można przedstawić w postaci reakcji chemicznej lub procesu fizycznego? Wakacje już dawno za nami. Teraz mamy nowe wyzwania i obowiązki. My jednak postanowiliśmy wrócić do tych najmilszych wspomnień i opisać je w sposób chemiczny i fizyczny. Może w butelce, własny piasek i burza w słoiku, to doświadczenia które nam najbardziej przypominają wakacje.
3 19.10.2019 Kolory chemii czyli barwniki, o których niewiele wiemy, a mamy z nimi do czynienia na co dzień. Czy chemia ma swój kolor? Potrafimy niebieski zamienić w żółty, czerwony a nawet w zielony. Na tych zajęciach dowiecie się jak kolorowy jest świat, który nas otacza, co to jest chromatografia, indygodyna i antocyjany
4 26.10.2019 Chemiczne Halloween Dynia z płonącymi i dymiącymi oczami, to nasza specjalność! Samozapłon i magiczny wulkan Pani Izy. Czyli doświadczenia, których nie zobaczycie nigdzie indziej!
5 9.11.2019 Ekstrahujemy jesień! Przyszła jesień. Liście zmieniły kolor. Świat stał się smutniejszy. Ale czy ktoś wie dlaczego? A czy uwierzycie nam, że liście zawsze są czerwone?! Chlorofil i ekstrakcja, czyli zabawy z alkoholem, nie tylko dla dorosłych :)
6 16.11.2019 Monotlenek diwodoru! Mówi się, że bez niego nie byłoby życia. Podobno człowiek skład się z niego aż w 70% . Cud czy przekleństwo?! Lek czy trucizna?!
7 23.11.2019 Planeta Ziemia Mieszkamy na niej, a ona mieszka wśród innych planet. Ziemię widzimy, Słońce też. Księżyc? Chyba tak, ale czy na pewno i dlaczego? Pory roku, pory dnia, temperatura- dużo pytań i dużo ważnych odpowiedzi.
8 30.11.2019 Mieszanina gazów i aerozoli – powietrze! Otacza nas wszędzie. Podobno może być ostre, choć nie da się go złapać do ręki. Jest go dużo, a zarazem mało. Można ścisnąć, ale nie można rozciągnąć. Kolejne zagadki, które warto by wyjaśnić w trakcie wspólnej burzy mózgów.
9 7.12.2019 Zaskakujące prezenty Kto był grzeczny, ten dostał prezent od Mikołaja. Niegrzeczni rózgę! Dlatego na zajęciach wspólne wymyślimy kilka ciekawych i zaskakujących prezentów.
10 14.12.2019 Owoce roślin z rodziny rutowatych, czyli dlaczego cytrusy są kwaśne? Kwaśne lub słodkie. Pomarańczowe lub zielone. Duże i małe. Nie lubią ich balony z powietrzem, lubią za to żarówki. Postaramy się rozszerzyć naszą wiedzę o cytrusach, ich pochodzeniu, zastosowaniu i nietypowych właściwościach.
11 21.12.2019 Widzialna część promieniowania elektromagnetycznego „Światło! Światło widzę !!” Czyli o tym co widać, dlaczego widać, czego nie widać, a co widać na opak i co robić by było widać jeszcze więcej.
12 4.01.2020 Absorbujemy zimę „Przyszła zima, a drogowcy znów zaspali…” Tak często mawiają dorośli. A może by tak zrobić swój śnieg i własnego bałwana?
13 11.01.2020 Zimno- ciepło Czym różni się zimno od ciepła każdy wie, ale pewnie nie każdy wie jak można to wykorzystać. Co się kurczy,  a co rozszerza pod wpływem temperatury. Na zajęciach poznamy sporo ważnych pojęć i zjawisk fizycznych.
14 18.01.2020 „Pyta ciele co to decybele” To będą najcichsze lub najgłośniejsze zajęcia. Nauczymy się czym jest dźwięk, do czego służy i co zrobić by nam nie szkodził.
15 25.01.2020 Glutki Glutkowe szaleństwo dotarło również do nas. Nauczymy Was jak zrobić swojego gluta, slima i masę galaktyczną 😊