Kule do kąpieli

Zajęcia dodatkowe dla dzieci – Barwiące wodę kule do kąpieli o bardzo przyjemnym zapachu. Idealne na prezent dla mamy, babci lub starszej siostry. 

musujace_kule_do_kapieliPrzygotujsodę oczyszczona, kwasek cytrynowy, mąkę ziemniaczaną, oliwę z oliwek, różnokolorowe barwniki spożywcze, aromat do ciasta lub inne słodkie przyprawy, opcjonalnie suszone kwiaty.

Wykonanie: W miseczce wymieszaj sodę oczyszczoną, kwasek cytrynowy i mąkę ziemniaczaną w proporcjach 2:1:1/2 (np. 2 szklanki sody, 1 szklanka kwasku, 1/2 szklanki mąki ziemniaczanej). Przesyp trochę mieszaniny do oddzielnej miseczki i dodaj barwnik (może być rozpuszczony w bardzo małej ilości wody), 2-3 łyżeczki oliwy i wybrany zapach (np. aromat waniliowy i cynamon). Wszystkie składniki wymieszaj do uzyskania konsystencji ciastoliny. Masa nie może być za wilgotna, więc jeżeli jest za dużo oliwy dosyp więcej mieszaniny. Teraz możesz uformować kulkę lub „babeczkę” w foremce silikonowej (dobrze sprawdzą się foremki silikonowe na lód) i odłóż w ciepłe miejsce, by kula stwardniała.

Uwaga: Składników nie zjadamy pomimo, że ładnie pachną!  Nie dodajemy ostrych przypraw ani soli, bo mogą podrażnić skórę w trakcie kąpieli.

Dodatki: Do mieszaniny możecie dodać suszone kwiaty, które będą po rozpuszczeniu kuli pływać w wannie. Aby uzyskać różną fakturę kul możecie zmiksować w blenderze kwasek cytrynowy (kula będzie ładnie się świecić). Połączenie różnych mieszanek z innymi barwnikami da efekt wielokolorowej kuli, a woda będzie stopniowo zmieniać barwy w wannie. Mąka ziemniaczana pomaga utrzymać kulę na wodzie, więc można całkiem z niej zrezygnować.

Kolor wody nie zostanie na skórze ani na wannie pod warunkiem, że użyjecie barwników spożywczych.